Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grandmillennial style - na czym polega?

2020-04-29
Grandmillennial style - na czym polega?

Wyjątkowe wnętrza tworzą przede wszystkim oryginalne dodatki do domu, kolory, faktury i dekoracje. Jeżeli chcesz stworzyć przytulny, pełen ciepła z wyraźną słabością do vintage wystrój to styl grandmillennial może stanowić świetną inspirację. Przekonaj się, czy znajdziesz w nim coś dla siebie! 

Przełam codzienność!

Dążenie do estetycznego minimalizmu, oszczędność barw i kolorów, proste formy i raczej chłodna estetyka to obecnie jeden z najmocniejszych trendów. Nie wszystkim jednak takie stylizacje odpowiadają, czego wyraźnym przejawem była błyskawiczna popularność, jaką zdobył maksymalizm, który jest zdecydowanym przeciwieństwem tego pierwszego. Co sezon projektanci proponują nam odświeżone klasyki, ale też niekiedy schodzą z utartych ścieżek i zapuszczają się w nieznane. Kilka lat temu zupełnie nowy styl dekorowania wnętrz zyskał na popularności. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hashtagi #grandmillennial czy #grannychic naszym oczom ukaże się bardzo odmienna od skandynawskiej estetyka, pełna barwnych wzorów i kolorów. Brzmi dobrze, prawda? A to dopiero początek. 

Sama nazwa "grandmillennial style" pochodzi zresztą od połączenia dwóch słów - grandmother (czyli w języku angielskim babcia) oraz millennial, czyli milenialsa. Niektórzy myślą, że termin ten określa nastolatków, a w rzeczywistości mówimy tu o osobach pomiędzy 24, a 39 rokiem życia, których dorastanie przypadło na okolice roku dwutysięcznego.


Witryna Glomma

Jak każde pokolenie milenialsi też mają swoje lęki, priorytety i inspiracje. Chcą, by ich mieszkania miały swój własny styl i odpowiednio udekorowanym wnętrzem pokazać światu, kim są i co myślą. Część osób wybiera maksymalizm, część woli przytulny minimalizm spod znaku duńskiego hygge (oznaczającego przytulną i ciepłą atmosferę), a część wybiera właśnie grandmillennial style.

Koniec minimalizmu?

Ten ostatni styl wyróżniają innego typu dodatki do domu. Do łask wracają witryny razem z wyeksponowanymi w nich książkami czy tradycyjną porcelaną, stoły mają rzeźbione nogi, a w pomieszczeniu nie brakuje wygodnych mebli wypoczynkowych, na których można na chwilę przysiąść z ulubioną książką.

Bardzo często nastrój takiego pomieszczenia tworzą też ściany pomalowane na intensywne kolory albo ozdobione wzorzystymi tapetami. Często trafiają się też reprodukcje starych obrazów - zwykle są to tak zwane "martwe natury", czyli malowidła przedstawiające kwiaty, owoce i przedmioty. Meble do domu często są albo białe, albo w naturalnych kolorach drewna, które pięknie komponują się z resztą pomieszczenia. 

Grandmillennial style to także nagromadzenie wielu pięknych bibelotów. Czasem jest to kolekcja porcelanowych talerzy powieszonych na ścianie, czasem półki pełne figurek i innych drobiazgów. Częstym elementem są też wzorzyste narzuty wykonane na szydełku, haftowane lub drukowane - im bardziej wyjątkowy wzór, tym ciekawiej wygląda pomieszczenie. 


Okrągły stół Spacey w kolorze białym

Pierwszym etapem tworzenia takiego pomieszczenia jest gromadzenie tzw. staroci. Ręcznie dziergane serwetki, obrus po babci i kolorowe poduszki będą dobrym początkiem. Takie wnętrze będzie dużo bardziej przytulne i pełne charakteru niż wnętrze w stylu minimalistycznym. 

Często tęsknimy za okresem naszego dzieciństwa i ogarnia nas nostalgia za tym, co minęło - czasem, kiedy można było pozwolić sobie na podwieczorki bez liczenia kalorii, a popołudnia były jakby bardziej słoneczne. Grandmillennial style jest właśnie powrotem do tych momentów i wszystkich pozytywnych emocji, które się z nim kojarzą. Z tych wspomnień możemy korzystać pełnymi garściami i czerpać z nich wiele inspiracji, na podstawie których stworzymy własne stylizacje. W ten sposób, dzięki przemyślanym dodatkom do domu, sprawnie połączymy nowe ze starym i zaaranżujemy wnętrze dopasowane do nas samych. 

pixel