Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przyszłość designu - dokąd zmierzamy?

2020-02-27
Przyszłość designu - dokąd zmierzamy?

Cel jest oczywisty. Zużywać mniej energii i mniej materiału, produkować bardziej odpowiedzialnie – to zadania designu na najbliższe lata. Projektowanie przyszłości ma na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jaki wywołuje produkcja i utylizacja. Nacisk stawiany jest więc na ograniczenie zużycia zasobów,  zwłaszcza tych nieodnawialnych – niesie to za sobą minimalizację odpadów i wpływa na kształt mebli. Coraz rzadziej spotykamy się z rokokowymi kształtami, a coraz częściej – z prostymi, minimalistycznymi formami.


Projektowanie zrównoważone

Szukanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska zmusiło projektantów do zastosowania nowych materiałów. Coraz częściej widzimy więc meble do domu wykonane z korka, kartonu, bambusa czy rattanu. Te odnawialne materiały gwarantują różnorodność i pozwalają klientom cieszyć się szerokim wyborem. Jednocześnie, dominuje przeświadczenie, że meble powinny być trwałe i ponadczasowe, a najlepsze rozwiązania to te, które można stale wykorzystywać, demontować, przekształcać, a następnie używać ponownie. Powstają więc rozwiązania wielofunkcyjne, które sprawdzą się na każdym etapie życia człowieka, niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy młodym rodzicem. 

Nowoczesny regał na książki Pitagoras

Funkcjonalne i estetyczne wyposażenie wnętrz powinno mieć wysoką jakość i być przyjazne dla środowiska. By to osiągnąć, wielu klientów odchodzi od kierowania się trendami i stara się wybierać takie meble do domu, które przetrwają przez wiele lat.

Jednak nie wszyscy odnajdują się w minimalistycznym, ponadczasowym stylu. Czy osoby, które lubią eksperymenty wnętrzarskie po prostu muszą być nieekologiczne? Nie. W ostatnich latach znaczenie zyskało projektowanie mebli z odpadów przemysłowych. Powstają więc nietypowe formy pochodzące z recyklingu. Te rzemieślnicze, artystyczne projekty zwykle są jedyne w swoim rodzaju, a ich właściciel może cieszyć się unikatowym i nierzadko w pełni spersonalizowanym przedmiotem powstałym w duchu zrównoważonego rozwoju.


Polecane

pixel