Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prosty czy fantazyjny? Wybierz stolik kawowy do Twojego salonu

2019-12-20
Prosty czy fantazyjny? Wybierz stolik kawowy do Twojego salonu

Stolik kawowy wydaje się należeć do tych elementów wyposażenia wnętrz, które raczej łatwo wybrać. Wchodzisz do sklepu, kupujesz stolik, który Ci się podoba i jedziesz z nim do domu. Ale, mimo wszystko, warto przed podjęciem decyzji odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dotyczących życia domowników oraz stylu i rozmiaru innych mebli w salonie.

 

Jak dobrać stolik kawowy?

Nowoczesne ławy do salonu i stoliki pełnią zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną funkcję. Filiżanki, kubki, kieliszki, gazety, piloty do sprzętu elektronicznego lub przekąski znajdą na nim swoje miejsce. Zbyt wysoki lub zbyt niski stolik kawowy nie będzie wygodny. Aby czuć się komfortowo i nie narażać swojego salonu na ciągłe rozlewanie, rozsypywanie i upuszczanie, przed wyborem stolika zmierz wysokość siedziska swojej sofy. Stolik powinien być mniej więcej tej samej wysokości, do pięciu centymetrów niższy lub wyższy.

Warto poszukać stolika o odpowiedniej długości w stosunku do szerokości sofy. Małe stoliki kawowe, okrągłe lub kwadratowe, przy długiej sofie optycznie “giną”, nie będą też tak wygodne dla kogoś, kto akurat usiądzie najdalej. Jeśli jesteś posiadaczem czteroosobowej sofy, postaw na znacznie dłuższe nowoczesne ławy do salonu. Takie ławy często mają dodatkową zaletę w postaci półek lub szufladek ukrytych pod blatem. Jeśli więc lubisz czytać na sofie, być może przyda Ci się miejsce, gdzie możesz odłożyć książkę lub gazetę. By można go było wygodnie obejść, stolik nie powinien być dłuższy, niż 2/3 długości sofy.

 

Lekki czy masywny, nowoczesny czy tradycyjny? Druciany stolik kawowy, czy minimalistyczna ława? Co najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie?

Weź pod uwagę, że stolik kawowy powinien pasować do innych mebli w pokoju, aby przestrzeń wydawała się proporcjonalna i spójna. Fantazyjny dekoracyjny stolik będzie świetnie dopełniał klasyczny lub minimalistyczny wystrój, ale w sytuacji, w której masz już w salonie meble zróżnicowane stylistycznie, postaw na neutralny model. 

Oczywiście, wybierając odpowiedni stolik do kawy dla siebie lub swojej rodziny, powinieneś wziąć pod uwagę Wasz styl życia. Jeśli lubicie układać puzzle w salonie, z pewnością przyda się większa powierzchnia. Potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, wybierz nowoczesną ławę do salonu z szufladami. Masz skłonność do stawiania stóp na stoliku do kawy podczas oglądania telewizji? Zdecyduj się na stolik nieco niższy niż inne. Jeśli mamy w domu małe dzieci, wybierzmy taki stolik kawowy, który nie ma ostrych krawędzi i nie jest wykonany ze szkła.

Polecane

Ława Julia Biały Mat

Ława Julia Biały Mat

350,00 zł brutto
Stoliki Lars Czarny

Stoliki Lars Czarny

399,00 zł brutto
pixel