Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Otwarte czy z drzwiami? Jakie komody i regały wybrać do salonu?

2020-12-14
Otwarte czy z drzwiami? Jakie komody i regały wybrać do salonu?

Wybór komody czy regały do salonu to ważna decyzja. W końcu w grę wchodzi nie tylko estetyka, ale też funkcja praktyczna. Lepsze będą meble otwarte czy jednak zamykane, z drzwiami? W dzisiejszym wpisie poradnikowym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Regały i komody - meble, które potrafią zaskoczyć

Regały i komody to meble, które towarzyszą człowiekowi od stuleci, spełniając swoją podstawową funkcję, czyli przechowywanie. Ich kluczowym elementem są oczywiście półki i szuflady, w których możemy trzymać książki, bibeloty, ubrania, pościel, akcesoria. Regały występują w najrozmaitszych wersjach, różniąc się formami i stylami - mogą być klasyczne, eleganckie, minimalistyczne, rustykalne, nowoczesne albo nawiązujące do przeszłości. W salonie bądź sypialnie zdecydowanie odgrywają jedną z najważniejszych ról, często dominując w aranżacji i nadając jej charakteru. Jak wybrać właściwą komodę i regał? Zastanówmy się nad tym zagadnieniem, biorąc pod uwagę nie tylko stylistykę mebli, ale też ich praktyczne aspekty.

Komoda Pari 5 Biały Mat / Sonoma

Jak wybrać meble do salonu? Kilka słów o estetyce

Zanim przejdziemy do najważniejszego zagadnienia, zastanawiając się, czy lepiej wybrać regały i komody zamykane czy otwarte, weźmy pod uwagę ich estetykę. Jeśli chcesz, żeby aranżacja Twojego wnętrza była dopracowana w najmniejszym szczególe, koniecznie dostosuj wygląd regału do pozostałych elementów, takich jak sofa, stolik kawowy, witryny na książki czy meble pod RTV. Myśl o salonie jak o całości, urządzając go w oparciu o proporcje i spójność kolorystyczną. Przykładowo w minimalistycznej przestrzeni nawiązującej do nowojorskiego loftu może zaistnieć lekki regał z blachy ocynkowanej, a we wnętrzu boho - drewniany, przypominający mebel DIY. Porada stylistów? Zwróć uwagę na to, co eksponujesz na swoich meblach! Książki i inne przedmioty, które się na nich znajdą są tak samo ważne, jak sama forma mebla. Weź do serca zasadę: diabeł tkwi w szczegółach i zminimalizuj wizualny chaos w pokoju dziennym. 

Meble z drzwiami czy otwarte? Oto jest pytanie!

A skoro o ekspozycji mowa, możemy już przejść do najważniejszego zagadnienia, czyli do tego, czy mebel w salonie powinien być zamykany, czy jednak otwarty. Cóż, wszystko zależy od tego, jaką rolę ma spełniać. Jakie są między nimi różnice?

  • Otwarty regał może być nie tylko świetnym sposobem na pochwalenie się kolekcją pięknych albumów czy pamiątek z podróży. To świetny wybór do nowoczesnych pomieszczeń, jednak wymaga sporo konsekwencji w utrzymywaniu ładu - w końcu przedmioty ustawione na meblu widoczne są z obu stron. Lekkie, otwarte regały mogą pełnić też rolę elementu architektonicznego, chociażby zastępując ściankę działową między otwartą jadalnią a salonem. To pomysł prosty, sprytny i taki, który nie przytłoczy aranżacji i nie odetnie dopływu światła. Otwarte komody prezentują się pięknie na przykład we wnękach, tworząc nowoczesny rodzaj zabudowania, idealny na książki, ładną ceramikę, a w pokoju dziecka - chociażby na zabawki.
  • Meble z drzwiami są najlepszym rozwiązaniem, jeśli szukamy przestrzeni do przechowywania mniej atrakcyjnych w naszej opinii przedmiotów, takich jak dokumenty, pościel, osobiste drobiazgi. Zamknięte bryły regałów czy komód pozwolą schować przed wzrokiem gości wszystko, co wolimy ukryć, a jednocześnie… zachować idealny porządek i wizualną harmonię. Kompromisem między meblami otwartymi a zamkniętymi mogą być regały z drzwiami przeszklonymi. Tego typu witryny na książki znajdziesz chociażby w naszym sklepie internetowym. 

Regały otwarte czy zamknięte? Komody z drzwiami, a może bez? Wybór mebla zależy od tego, jaką funkcję ma on spełniać i jaki jest Twój pomysł na aranżację wnętrza. Mamy nadzieję, że nasz poradnik zainspirował Cię do szukania własnych rozwiązań na to, jak urządzić swój salon!

Polecane

pixel