Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaaranżować mieszkanie o otwartym układzie?

2021-04-15
Jak zaaranżować mieszkanie o otwartym układzie?

Mieszkanie o układzie otwartym, dobrze oświetlone, przestronne i stylowe, jest coraz popularniejszym wyborem. Jak je zaaranżować, żeby wygodnie i przyjemnie się w nim żyło? Jakie meble do domu i dodatki się przydadzą w takim przypadku? Zobacz, jakimi trikami w tym temacie dzielą się z Tobą eksperci.

Otwarty układ mieszkania - dlaczego warto na niego postawić?

Otwarty układ mieszkania jest jedną z najpopularniejszych ostatnio i na pewno najciekawszych tendencji w świecie wnętrzarskich nowinek. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie? To kwestia walorów, których nie da się przecenić! Mieszkanie otwarte zawsze sprawia wrażenie bardziej przestronnego, niezależnie od metrażu. Ze względu na ograniczenie liczby ścian do niezbędnego minimum (na przykład ze względów architektonicznych) sprawia, że przestrzeń się powiększa i naprawdę można poczuć się w niej bardziej swobodnie. Dosłownie odetchnąć pełną piersią! Dodatkową zaletą jest też oczywiście oświetlenie - w mieszkaniach o układzie otwartym żadne ograniczenia nie stoją na przeszkodzie promieniom słonecznym wpadającym przez okna, więc na przykład pokój dzienny może być jednocześnie doświetlony z dwóch czy trzech stron. Nie da się też pominąć kwestii społecznych - w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych typu open space łatwiej o wspólne spędzanie czasu, w przeciwieństwie do mieszkań o tradycyjnym układzie, gdzie każdy domownik zamyka się w swoim pokoju. Otwarte mieszkania łatwiej też przearanżować, dostosowując jego charakter, wygląd czy układ do zmieniających się trendów oraz potrzeb mieszkańców. Wystarczy też minimalna liczba środków, żeby w salonie, jadalni i kuchni, nie oddzielonych żadną ścianą, wprowadzić wrażenie harmonii i ładu. Żeby jednak otwarty układ mieszkania naprawdę zadziałał na korzyść domowników, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Na co zwracają uwagę eksperci? Przyjrzyjmy się temu tematowi!

Przestrzeń otwarta, ale podzielona na strefy

Pierwsza, podstawowa zasada, jaka rządzi aranżacją mieszkania o układzie otwartym? Przygotowanie odpowiednich stref, które służą różnym funkcjom. Brak ścian nie musi oznaczać absolutnego braku granic pomiędzy przestrzenią do jedzenia, relaksu, pracy czy zabawy z dzieckiem. Jeśli chcesz żyć wygodnie, zadbaj o uzyskanie uporządkowanego układu przestrzennego w sprytny sposób. Podziały mogą być jak najbardziej symboliczne - wystarczy, że komplet mebli wypoczynkowych ustawisz w odpowiedniej kombinacji (siedziskami do siebie), a do całości dodasz wyznaczający przestrzeń dywan czy nowoczesną ławę do salonu. Podobnie możesz postąpić z kącikiem do czytania, w którym wystarczy ustawić wygodny fotel, pufę i lampę podłogową. Źródła oświetlenia zresztą świetnie się nadają do wyznaczania poszczególnych stref, podobnie jak wybrane kolory ścian, podłóg czy chodników. Nie zapominaj przy okazji o harmonii - wydzielone przestrzenie nadal pozostają połączone ze sobą w ramach jednego pomieszczenia, więc nadmiar kolorów, faktur czy kontrastowych wzorów będzie działać na niekorzyść finalnego efektu.

Regał 16 komorowy Hipokrates Beton

Regał Hipokrates

Kilka pomysłów na aranżację open space

  • Dysponujesz naprawdę dużym pokojem dziennym, który od kuchni dzieli wyłącznie wyspa lub niska ścianka działowa? Zaaranżuj w nim miejsce na jadalnię! Wystarczy sprytnie podzielić strefy: ustaw kanapę w stronę telewizora i mebli pod RTV, zadbaj o wygodny dywan typu shaggy i mały kawowy stolik. Z tyłu stwórz obszar do jedzenia, na przykład ustawiając wokół drewnianego stołu krzesła i eksponując nisko zawieszoną nad blatem lampę.
  • Ciekawym pomysłem może się też okazać „oddzielenie” strefy jadalnianej od pozostałej części pomieszczenia za pomocą wąskiej dekoracyjnej ścianki, na której zamontujesz telewizor z płaskim ekranem. Bardzo w stylu nowoczesnej interpretacji paryskiego stylu!
  • Chcesz wydzielić w ramach dużego salonu kącik do zabawy dla pociechy? Niech przestrzeń tę wyznaczy barwny (ale koniecznie pasujący do reszty wystroju) chodnik czy dywan i minimalistyczny regał z zamykanymi organizerami, w których dziecko może trzymać wszystkie swoje książeczki, klocki i inne zabawki.
  • W ramach otwartego układu przestrzennego mieszkania powinieneś też wyznaczyć miejsce do pracy. Nie będzie to trudne, jeśli wybierzesz przestrzeń z bezpośrednim dostępem do kontaktów i odpowiedniego oświetlenia, a strefę symbolicznie oddzielisz lekkim regałem, witryną na książki czy innymi nowoczesnymi meblami do biura. Równie dobrze może sprawdzić się chociażby ścianka-kwietnik z giętego żelaza czy parawan.
  • Chcesz stworzyć w otwartej przestrzeni miejsce do spania? Weź pod uwagę pomysł na oddzielenie małej sypialni, na przykład urządzonej we wnęce, za pomocą lekkiej szklanej ściany, którą możesz zasłaniać wieczorami za pomocą designerskich zasłon.

Mieszkanie o układzie otwartym to efektowne rozwiązanie, które gwarantuje wrażenie światła, oddechu i niczym nieograniczonej przestrzeni. Warto jednak pamiętać o kilku omówionych przez nas w tym wpisie zasadach, które pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał open space i osiągnąć najbardziej zadowalający rezultat.

pixel