Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak połączyć prostotę, świadomość ekologiczną i przytulność w mieszkaniu?

2020-02-26
Jak połączyć prostotę, świadomość ekologiczną i przytulność w mieszkaniu?

Ekologicznie i przytulnie? Tak, to jest możliwe! Świadomość kryzysu klimatycznego jest coraz większa, a zagrożenia, jakie stoją przed naszą planetą, stają się dla wielu z nas coraz bardziej realne. Każdy z nas zastanawia się więc, co może zrobić, by w swoim codziennym życiu mniej szkodzić Ziemi i spowolnić degradację środowiska naturalnego. Czy da się to zrobić także urządzając swoje mieszkanie? Jak najbardziej!

 

Aranżacja w duchu slow design

W ekologii nie jest ważny „naturalny” wygląd, lecz rozsądek i konsekwencja. Trwałe i wytrzymałe meble do domu to najlepszy sposób, by uczynić nasze wnętrze przyjaznym dla środowiska. Niezależnie od tego, z czego meble są wykonane, największy wpływ na planetę mają one na etapie produkcji i transportu. Zdecydowanie lepiej więc zainwestować w takie wyposażenie wnętrz, które przetrwa próbę czasu, zamiast co chwilę wymieniać je na nowe.

Wybierając meble do domu, postaw na rozwiązania wielofunkcyjne, które sprawdzać się będą na każdym etapie tak zwanej dorosłości. Nawet kiedy zapragniesz lekkiej odmiany, powiększy Ci się rodzina, adoptujesz zwierzaka, przeprowadzisz się lub zaczniesz pracować zdalnie. Na przykład, nowoczesne półki na książki, mogą zamienić się w regał na pudełka z zabawkami lub segregatorami. Regały częściowo zamykane pomieszczą pieluchy lub sprzęt elektroniczny.

Bardzo dobrze sprawdzają się także wszelkie rozwiązania modułowe, na przykład stolik złożony z dwóch części, wkładanych jedna w drugą. W zależności od potrzeb, meble modułowe można rozkładać i składać, oszczędzając miejsce. Z kolei wybierając meble do pokoju dziecięcego, postaw na neutralne kolory, by mogły służyć też nastolatkowi.

 

Przytulne dodatki

Unikaj mebli niepraktycznych i chwilowych trendów, postaw na rozwiązania minimalistyczne i ponadczasowe. Szczególnie dobrze sprawdza się tu design skandynawski, który, dzięki temu, że korzysta z naturalnych kolorów drewna, czyni mieszkanie jasnym i przytulnym.

O przytulność mieszkania zadbają również meble tapicerowane. Rozkładana sofa – wielofunkcyjna, ze skrzynią do przechowywania – będzie znakomitym pomysłem. Polecamy grube obicia w pasujących do stylu industrialnego i skandynawskiego szarościach. Warto dorzucić do nich duże poduchy obite grubym materiałem. Zadbaj też o rzeczy, które przechowujesz – dobrze zorganizowana szafa pozwala zachować ubrania w lepszym stanie – niewygniecione, bez odkształceń powstałych w wyniku nieprawidłowego powieszenia, będą ci służyć znacznie dłużej.

Jak widzisz, życie w zgodzie z ekologią nie jest wcale trudne, a w przypadku urządzania wnętrz, styl ekologiczny to najczęściej styl uniwersalny. Nowoczesna półka na książki, sprawdzona szafa i sofa, która przetrwa próbę czasu – oto, na co musisz zwrócić uwagę!

Polecane

Regał Pitagoras Czarny

Regał Pitagoras Czarny

380,00 zł brutto
pixel