Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drewniane, z tworzywa a może tapicerowane? Jak dobrać krzesła do stołu?

2020-02-27
Drewniane, z tworzywa a może tapicerowane? Jak dobrać krzesła do stołu?

Mało kto wie, że autor „Wesela”, Stanisław Wyspiański, był również projektantem mebli. Wsławił się zwłaszcza urządzeniem wnętrza mieszkania Tadeusza „Boya” Żeleńskiego i jego żony. Ów apartament był tak piękny, że obcy ludzie pukali do drzwi, by go oglądać, i zarazem tak niewygodny, że znany pisarz wkrótce musiał się z niego wyprowadzić. Szczególnie źle wspominał drewniane krzesła do jadalni, zbyt płytkie, by w nich wygodnie usiąść, zbyt szerokie, by je przesunąć, ale z całą pewnością – piękne!

O tym dziele sztuki, jakim było mieszkanie Żeleńskich, można dziś poczytać w felietonach „Boya”, a lektura ta jest tyleż zabawna, co pouczająca. Jeśli chodzi o salon, styl czy też wygląd mebli nie powinien być stawiany wyżej niż wygoda i przytulność. 

Drewniane krzesło Bologna

Hoker czy krzesło tapicerowane?

Często zdarza się, że kupujemy mebel i dopiero w domu odkrywamy, że jest za mały, za duży lub po prostu nie pasuje do miejsca, w którym chcemy go postawić. Jest na to rada. Przed zakupem krzesła wyznacz obszar, w którym będzie stało, i zmierz go dokładnie. Ważna jest także skala – jeśli większość już zakupionych mebli ma skromne wymiary, siedzisko również powinno takie być. Dopasuj krzesło do wystroju – zdecyduj się na niewielki hoker, jeśli posiłki jadasz przy wysokim, ale niezbyt szerokim blacie kuchennym, a większe krzesła tapicerowane, gdy mają one stać przy dużym i szerokim stole. 

Czarno-oliwkowe krzesło Marita

Nowoczesne krzesła plastikowe do jadalni

Choć krzesła plastikowe, nawet  te nowoczesne, nie kojarzą się z wygodą – warto dać im szanse. Współczesna technologia pozwala bowiem na takie wyprofilowanie powierzchni krzesła, by siedziało się na nich naprawdę dobrze. Jeśli Twoje mieszkanie urządzone jest w sposób awangardowy lub nawiązujący do pop-artu, koniecznie rozważ taką opcję!

Komplet 4 krzeseł Currtio w kolorze pomarańczowym

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na krzesła drewniane, plastikowe czy tapicerowane, pamiętaj, że wygodne krzesła do salonu to takie, na których nie tylko zjesz posiłek, ale też spędzisz dłuższy czas na rozmowach z przyjaciółmi i sąsiadami przy drinku. Jeśli krzesło nie jest wygodne, spójrzmy prawdzie w oczy – nie będziesz go używać.

pixel