Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest dizajn synestetyczny?

2020-12-07
Czym jest dizajn synestetyczny?

Pachnące meble? Akcesoria do wnętrz, które stymulują zmysł dotyku? Od jakiegoś czasu zawrotną karierę robi pojęcie „design synestetyczny”. Co kryje się za tym określeniem? Sprawdź w naszym wpisie i zainspiruj się tą niezwykłą formą projektowania. 

Design synestetyczny - co to takiego?

Dizajn synestetyczny, z angielskiego synestetic design, to nowy nurt w projektowaniu form użytkowych, który od jakiegoś czasu cieszy się niezwykłą popularnością. Na czym polega? Na angażowaniu różnych zmysłów odbiorców w tym samym czasie: nie tylko wzroku lub dotyku, ale też zapachu, słuchu, a nawet smaku. Samo określenie tego rodzaju projektowania odnosi się do pojęcia synestezji, czyli zjawiska, które polega na wywoływaniu różnego rodzaju wrażeń poprzez stymulację jednego zmysłu. W praktyce oznacza to tyle, że synestetyk może odbierać odcień niebieski jako słony, a piskliwy dźwięk - jako świetlisty. 

W Polsce za prekursora designu synestetycznego uznaje się Tomasza Augustyniaka, który w 2009 roku wzbudził podziw swoim zestawem multisensorycznych mebli dla dzieci, opracowanych na bazie badań procesów poznawczych malucha. Projektami synestetycznymi są też chociażby lampa „O!” Magdy Czapiewskiej i Karola Murlaka, która pod wpływem ciepła żarówki nagrzewa się i rozsiewa aromat mięty i kardamonu czy miejska balustrada Jana Pfeifera, która pełni rolę instrumentu. 

Czym wyróżniają się projekty synestetyczne?

Projektanci, sięgający w swoich pracach po założenia designu synestetycznego, podkreślają, że chętnie stawiają na formy proste, minimalistyczne, ale takie, które najlepiej, bo kompleksowo, działają na odbiorcę. Pozawzrokowe środki wyrazu zdecydowanie lepiej wpływają na odbiorcę, angażując go i stymulując. Co ciekawe, wiele z fascynujących projektów synestetycznych same w sobie mogłyby… nikogo nie zainteresować, bo wizualnie nie zawsze są spektakularne. Prawdziwą siłę oddziaływania designu synestetycznego dostrzec można w bezpośrednim kontakcie z meblami czy dodatkami do wnętrz. 

Jakie są zalety designu synestetycznego?

Czy design synestetyczny ma w ogóle sens? A może to kolejna nowinka, która przeminie szybko, podobnie jak wiele innych mód? Projektanci i przedsiębiorcy zauważają wzrost zainteresowania designem synestetycznym. Przyczyną jest między innymi zmęczenie obrazkową kulturą, w jakiej żyjemy - przeglądanie Pinteresta z pięknymi zdjęciami inspiracyjnymi przestaje nam wystarczać i pragniemy od designu znacznie więcej. Witryny na książki mogą wręcz zapraszać do wejścia w świat lektury, a bajkowe łóżka dla dziewczynek sprawiać, że każda mała istota będzie się czuła jeszcze bezpieczniej i przyjemniej. Jak już wspomnieliśmy, służą do tego przede wszystkim pozawzrokowe środki, które angażują dotyk czy słuch.

Łóżko Dziecięce Nibylandia

Chcesz poczuć większą więź ze swoim otoczeniem? Zainspirować się, pobudzić swoją kreatywność, przeżyć coś więcej, niż tylko zachwyt pięknymi meblami? Postaw na design synestetyczny, który angażuje niemal wszystkie zmysły, w tym wzrok, słuch, dotyk, a nawet zapach. Wydzielające aromaty lampy, bajkowe łóżka dla dziewczynek z kojącymi dźwiękami czy inne meble i dodatki, które stymulują wyobraźnię są już faktem! Coraz częściej możesz je znaleźć nie tylko w kolekcjach znanych projektantów!

Polecane

pixel