Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

4 kluczowe słowa w japońskim designie - czy znasz je wszystkie?

2021-03-29
4 kluczowe słowa w japońskim designie - czy znasz je wszystkie?

Lubisz mieć pewność, że w temacie designu i aranżacji wnętrz jesteś na bieżąco? Żadne nowinki nie są Ci obce i pierwszy dowiadujesz się, co jest aktualnie w modzie? Na pewno wiesz, że niezwykłym zainteresowaniem cieszy się teraz japońskie wzornictwo. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć fenomen tego zjawiska, koniecznie zajrzyj do naszego praktycznego słowniczka z czterema pojęciami charakterystycznymi dla designu rodem z Japonii!

Japoński design - fenomen, który nie ma sobie równych

Japoński design można rozpoznać z daleka. Rządzi nie tylko na pokazach mody czy w jubilerstwie, ale też w architekturze czy stylizacji wnętrz. Wyróżnia się niezwykłym połączeniem klasyki i minimalizmu z nowoczesnym sposobem myślenia o formie, przestrzeni, fakturze. To, co we wzornictwie rodem z Japonii najbardziej niezwykłe, to oparcie nie na samej estetyce, ale przede wszystkim na filozofii. To właśnie ta zasada sprawia, że japoński design jest tak spójny i koherentny, skutecznie przemawiający do wyobraźni, ale też pozwalający żyć wygodnie i komfortowo. Jakie pojęcia najlepiej go opisują? Zebraliśmy cztery kluczowe słowa, które powinny się przydać miłośnikowi modowych czy wnętrzarskich nowinek.

1. Wa, czyli harmonia

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla japońskiego designu pojęć jest “wa”, czyli harmonia, umiejętność pogodzenia przeciwstawnych elementów. Ta zasada ma zastosowanie nie tylko w podejściu Japończyków do życia, ale też sposobie interpretowania przestrzeni czy faktur różnych materiałów. To, co sztuczne, zawsze musi być przełamane tym, co naturalne. Temu, co jasne towarzyszy to, co ciemne. Powierzchnie gładkie połączone są z plecionymi czy chropowatymi, a nowoczesność idzie w parze z tradycją (jak również to, co nowe musi być skontrastowane z tym, co stare, żeby nabrało więcej smaku i klasy). Jeśli chcesz zastosować filozofię Wa we własnym mieszkaniu, zawsze zachowuj odpowiednie proporcje, bez względu na to, czy kupujesz nowe meble do domu i przy okazji chcesz się pozbyć z niego absolutnie wszystkich dodatków vintage, czy zastanawiasz się, jak oprawić dzieła sztuki.

Komoda Pari 4 Biały Mat

Komoda Pari

2. Zen, czyli szlachetna oszczędność

Minimalizm jest Europejczykom dość dobrze znany, głównie za sprawą miłujących się w tym trendzie Skandynawów. Ale oszczędność form, kolorów i rozwiązań konstrukcyjnych w wydaniu japońskim idzie krok dalej. To prostota, która jest uduchowiona, oparta na filozoficznych założeniach, wyciszająca, ucząca trudnej sztuki rezygnacji i niezwykłej wrażliwości na estetykę i proporcje. Zen to nurt buddyzmu, który tłumaczy się jako „cichą medytację”, „religijną kontemplację”. Zen w sztuce wzorniczej czy w architekturze bazuje na subtelności, szlachetności i rezygnacji ze wszystkiego, co może niepotrzebnie rozstrajać czy przytłaczać.

3. Wabi-sabi, czyli stylowa melancholia

Jednym z pojęć, którego miłośnikom japońskiego designu z pewnością nie trzeba szczególnie przybliżać, jest wabi-sabi. To trend, który polega na łączeniu tego, co nowe, nowoczesne, minimalistyczne, geometryczne z tym, co organiczne, dotknięte zębem czasu, a przez to szlachetne i stylowe, posiadające własną historię. Wnętrza w duchu wabi-sabi mogą być oparte na współczesnej architekturze, wygodnej i dającej świetny dostęp do źródeł światła, ale zawsze posiadają mnóstwo elementów nawiązujących wprost do przeszłości czy do świata natury. Elementy z naturalnego drewna, sznurka lub kamienia, stare fotele bądź ramy do obrazów, a nawet przetarte dywany towarzyszące nowoczesnym meblom do przedpokoju - tego nie może zabraknąć w pomieszczeniach zgodnych z założeniami wabi-sabi.

4. Ikigai, czyli powód do szczęścia

Japończycy, pomimo swojej skromności, pokory i zamiłowania do oszczędnego trybu życia czy minimalistycznego designu, pozostają bardzo optymistycznie nastawionymi do życia ludźmi. To właśnie z Japonii, a dokładnie z wyspy Okinawa, której mieszkańcy dożywają w dobrym zdrowiu nawet 120 lat, pochodzi filozofia ikigai. Można ją rozumieć jako „klucz do szczęścia, powód do radości czy cel, dla którego rano warto wstać z łóżka. Wbrew pozorom słowo ikigai ma wiele wspólnego ze wzornictwem i aranżacją wnętrz! W końcu założenia tej filozofii można bez trudu przenieść wprost do mieszkań: stawiając na komfortowe meble do domu, spójną kolorystykę, wygodne i funkcjonalne rozwiązania techniczne czy przyjemne w dotyku tekstylia. Dom urządzony według przesłanek ikigai to dom bezpieczny, wygodny, pełen harmonii - taki, w którym aż chce się przebywać!

Japoński design jest modny już od wielu sezonów. Jak miałeś okazję przekonać się z naszej ściągi, jest to trend wielowymiarowy i naprawdę intrygujący - w sam raz dla miłośników nowoczesnej interpretacji klasyki. Jeśli do nich należysz, postaw na meble do domu i dodatki w japońskim klimacie i ciesz się efektowną i komfortową aranżacją swojego biura, sypialni czy pokoju dziennego.

Polecane

pixel