Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca. Jak go urządzić?

2020-07-06
Wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca. Jak go urządzić?

Nie masz wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, żeby przygotować osobne pokoje dla swoich maluchów? Sprawdź nasze wnętrzarskie porady, a urządzisz pomieszczenie, w którym zarówno dziewczynka, jak i chłopiec będą się czuli swobodnie. Całość, przy odrobinie sprytu i wyczucia, może naprawdę dobrze wyglądać!

Wspólny pokój dziecięcy dla rodzeństwa a prywatność - jak to pogodzić?

Dzielenie jednego pokoju przez dwójkę osób nie zawsze bywa łatwe - a już zwłaszcza w przypadku rodzeństwa przeciwnej płci lub w różnym wieku! Na szczęście przy odrobinie pomysłowości da się uniknąć bezustannych wojen domowych. Najważniejsze to stworzyć dzieciom takie przestrzenie w ramach jednego pokoju, w których będą się czuły komfortowo. Rodzice powinni wyznaczyć część dla chłopca i część tylko dla dziewczynki i umówić się z dziećmi, że nie będą przekraczać umownej granicy bez zaproszenia. Dzięki temu każda z pociech będzie mogła w spokoju się bawić czy uczyć, mając poczucie integralności i intymności. Samą aranżację możesz stworzyć na kilka sposobów. O czym pamiętać, aranżując pokój dziecięcy?

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Jeśli pokój dzielony przez dziewczynkę i chłopca jest wystarczająco duży, możesz oddzielić przestrzeń za pomocą ścianki działowej. W mniejszych można sobie radzić za pomocą umownej granicy wyznaczonej przez odpowiednio ułożone regały na książki czy parawany. Podzielony na dwie osobne strefy pokój bez trudu zaaranżujesz meblami w wybranym po konsultacji z pociechą stylu. Na przykład w części zajmowanej przez nastolatka pojawi się biurko do nauki, ergonomiczny fotel obrotowy dla dzieci i komoda na albumy, a w części dla kilkulatki królować będzie miękki dywan, dom dla lalek i szafka na zabawki

Jeśli metraż nie jest imponujący, być może konieczne będzie wykorzystanie mebli wielofunkcyjnych i na tyle uniwersalnych, żeby wpadły w oko zarówno dziewczynce, jak i chłopcu. Znakomitym przykładem są chociażby nowoczesne łóżka dla dzieci o piętrowej konstrukcji, ale też nietuzinkowy fotel-trampolina.

Fotel trampolina

Kolorystyka i dekoracje w pokoju dla maluchów

Kolorystyce i wykończeniu aranżacji warto poświęcić więcej uwagi. W stylizowaniu wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki (albo pociech w różnym wieku) mają one kluczowe znaczenie. Pozwalają wizualnie oddzielić przestrzeń i wyrazić osobowość mieszkańców pokoju. Podczas gdy wiele małych dziewczynek może marzyć o różowych ścianach, starszy uczeń będzie preferował zieleń - jednak nie warto uogólniać, bo preferencje mogą być zupełnie inne. Zawsze warto zapytać dziecko, jaki życzy sobie kolor. Jeśli pokój jest mały, a malowanie ścian na dwa różne kolory wprowadziłoby więcej wizualnego chaosu niż korzyści, zdecydujcie się wspólnie na stonowane odcienie, takie jak błękit, krem czy szarość. Takie barwy każde dziecko może rozweselić ulubionymi dekoracjami po „swojej” stronie. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie - kolorystyka typu basic może być regularnie odświeżana różnymi elementami wystroju zgodnie ze zmieniającym się gustem i wiekiem dziecka.

Kontenerek do pokoju dziecięcego Clifford

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć przestrzeń dla chłopca i dziewczynki w ramach jednego pokoju, zajrzyj do naszego sklepu po praktyczne rozwiązania: łóżka dla dziewczynek i chłopców, szafki na zabawki czy fotele w sam raz dla nastolatka.

pixel