Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styl fusion we wnętrzach

2020-03-26
Styl fusion we wnętrzach

Styl fusion łączy elementy, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, a nawet są sobie przeciwne. Projektanci nie wahają się sięgać po kontrasty i łączą choćby tapicerowane krzesła z nowoczesnymi krzesłami plastikowymi. To styl dla tych, którzy kochają życie i świat we wszystkich aspektach i uwielbiają otaczać się pięknymi przedmiotami z różnych kontynentów, czasów i estetyk.

Styl fusion to zjawisko, które pojawiło się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i pozostaje popularne do dziś. Jego twórcą był projektant wnętrz Antonio „Budji” Layug, który namówił znajomych twórców do łączenia skrajnie różnych estetyk w ramach jednego pomieszczenia, a nawet mebla.

Wyodrębniliśmy kilka cech stylu fusion, które pomogą Ci zrozumieć, czym jest i jak wprowadzić go do swojego wnętrza.

1. Mocne kolory

Dominujące w stylu fusion kolory to jasne odcienie zielonego, różowego, turkusowego, złotego. Występują także czerwony, żółty i pomarańczowy. Ważne jednak jest, aby wziąć pod uwagę to, jak kolory te ze sobą współgrają. Opieraj się na podobieństwach lub kontrastach. Jeśli nie jesteś przekonany do intensywnych kolorów, ogranicz paletę do trzech mocnych barw, reszta zaś powinna być utrzymana w palecie bieli i odcieni nude.

2. Bogate tekstylia

Tkane materiały odgrywają w tym stylu jedną z najważniejszych ról. Poduszki z nadrukami roślinnymi, perskie dywany, mięsiste krzesła tapicerowane do jadalni, imitacje skór zwierzęcych – to wszystko idealnie pasuje do salonu. Jeśli zaś chcesz urządzić kuchnię w stylu fusion, zamiast kafelek na ścianach postaw na imitującą tkaninę tapetę ze wzorami roślinnymi lub motywami zwierzęcymi, na przykład w afrykańskim stylu.

3. Zaskakujące połączenia

Wszystko jest możliwe w stylu fusion: łączenie pastelowych i jaskrawych kolorów, drewna i metalu o różnych odcieniach i fakturach, wszelkiego rodzaju bibelotów i elementów wystroju. Można również stosować wiele źródeł światła w tym samym czasie, takich jak żyrandole,  lampy podłogowe, meble punktowe i dekoracje świetlne. W stylu fusion świetnie sprawdzą się też antyki, które zestawiane są tu z awangardowymi projektami i technologicznymi nowinkami.

Wygodny fotel Hel w kolorze granatowym

4. Wyczucie proporcji

Fusion to nie jest łatwy styl, istnieje bowiem bardzo cienka granica między elegancją a brakiem smaku, na której projektant powinien balansować, aby stworzyć takie wnętrze. Podstawowym pytaniem, jakie w tej sytuacji się nasuwa, jest kwestia tego, jak uniknąć nadmiaru przedmiotów. Nie chcesz się o nie potykać, trącać ich łokciem ani mieć wrażenia, że pomieszczenie Cię przytłacza? Jeśli tak jest – schowaj połowę z nich i odczekaj tydzień lub dwa, następnie, stopniowo dokładaj kolejne elementy, aż uzyskasz idealny balans.

Styl fusion we wnętrzach to coś na kształt uporządkowanego chaosu, to eksperymenty z najbardziej niezwykłym wystrojem, jaki możesz sobie wyobrazić, z nieoczekiwanymi formami mebli, nowymi fakturami i tkaninami, a przede wszystkim, z nieoczywistymi połączeniami.

Polecane

pixel