Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

2019-12-20
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Biorąc pod uwagę liczbę zabawek, ich różnorodność, wielość rozmiarów i kształtów, a przede wszystkim częstotliwość użytkowania, nic dziwnego, że są one największym źródłem bałaganu w każdym pokoju małego dziecka. Wybór odpowiednich szafek na zabawki to krok ku zachowaniu domowej równowagi. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na takie przechowywanie w pokoju dziecięcym, które zminimalizuje bałagan i sprawi, że dziecko chętniej włączy się do sprzątania.

 

Wielofunkcyjne pojemniki

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest przechowywanie zabawek w dużym plastikowym pudełku lub skrzyni. Takie pojemniki możemy dziś znaleźć w większości pokojów dziecięcych. Zamykana, drewniana skrzynia może być również używana jako siedzenie, to jednak rozwiązanie dla dzieci starszych, w przypadku maluchów istnieje duże ryzyko uderzenia się ciężkim wieczkiem. Rzeczy małych dzieci najlepiej przechowywać w pojemnikach otwartych. Dzięki temu dziecko, nawet najmniejsze, widzi dokładnie, dokąd powinny trafić zabawki, i może je tam szybko umieścić (wszyscy wiemy, że podejście do skrzyni i zdjęcie pokrywy może okazać się zbyt wycieńczające dla malucha zajętego czymś innym).

 

Zabawki mają dom

Najlepsze pomysły na przechowywanie w pokoju dziecięcym to często te, które sprawiają, że sprzątanie sprawia tyle samo radości, co czas zabawy. Dlatego komody i szafki na zabawki  powinny mieć ciekawe kształty. Warte uwagi są komody ze swego rodzaju szufladkami otwieranymi poprzez przesunięcie ich na bok, a także półki w kształcie zwierzątek lub chmurek. Świetnym pomysłem jest także wytłumaczenie dziecku, że każda z zabawek mieszka w określonym miejscu. Dzieci mają naturalną tendencję do traktowania przedmiotów, jak żywych istot, dlatego wiele z nich podchwyci pomysł, że określone lalki czy samochodziki po zabawie muszą wrócić do swojego domu.

pixel