Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić mieszkanie zgodnie z ideą biophilic design?

2020-03-27
Jak urządzić mieszkanie zgodnie z ideą biophilic design?

Twórcy idei biofilic design twierdzą, że człowiek ma wrodzoną potrzebę stałej łączności z naturą. Jesteśmy ewolucyjnie zależni od natury, ale potrzebujemy jej nie tylko do przetrwania, lecz także samorealizacji. To dlatego ludzie częściej wybierają mieszkania z widokiem na przyrodę, sięgają  po rośliny doniczkowe i oczywiście, cieszą się towarzystwem zwierząt domowych. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zastosować zasadę designu biofilicznego w Twoim wnętrzu. 

1. Bujna roślinność

Już twórcy Wiszących Ogrodów Babilonu wiedzieli, że zieleń pozytywnie wpływa na samopoczucie. Legenda głosi, że żona króla Nabuchodonozora II, Semiramida, zamieszkawszy z nim w pustynnym Babilonie popadła w melancholię z tęsknoty za widokiem zieleni. Władca kazał dla niej stworzyć widowiskowe tarasowe ogrody, które dziś nazwalibyśmy zieloną ścianą. Takie konstrukcje z powodzeniem stosuje się na elewacjach budynków, ale we wnętrzu możesz stworzyć własne wiszące ogrody za pomocą sukulentów i roślin pnących, za podstawę biorąc na przykład nowoczesny regał na książki. Udowodniono, że rośliny zwiększają zdrowie fizyczne, wydajność i produktywność oraz zmniejszają stres. 

Fotel ogrodowy Manitoba

2. Zabawa światłem

Światło, a raczej jego różnorodność i ruch, to stały element natury. Słońce nie tylko przesuwa się po nieboskłonie, ale też chowa za drzewami czy chmurami. Gra cieni i stopniowa zmiana koloru światła słonecznego w ciągu dnia ma duży wpływ na naszą wewnętrzną równowagę emocjonalną. Dlatego, by odtworzyć naturalne wzory i kształty, ruchy i cienie, korzystaj z ażurowych mebli, świetlików czy przeszkleń. Wybierz na przykład nowoczesne regały na książki bez tylnej ścianki. Nie wahaj się użyć mebli ogrodowych, by wprowadzić do salonu, czy balkon odrobinę wystroju rodem z dziewiętnastowiecznej Afryki.

3. Obrazy przyrody i naturalne materiały

Zdjęcia, rzeźby, malowidła, tapety i inne elementy wystroju powinny pełnić funkcję dopełniającą we wnętrzu. Choć brzmi to trochę jak oszustwo, same obrazy przedstawiające naturę i utrzymane w ziemistych, ale niezbyt ciemnych kolorach, są kojące dla wzroku i nerwów.

Wybierając meble do domu postaw na materiały naturalne, dające poczucie bezpieczeństwa i ciepła. W projektowaniu wnętrz można zastosować bambus, wiklinę, imitację skóry, wełnę, drewno i wiele innych. Zadbaj o to, by wybierane przez Ciebie meble miały neutralne kolory, czyli beże, biele lub odcienie ziemi, takie jak ciemna zieleń, brąz czy ochra.

Biały regał Pitagoras

4. Obecność wody

Woda jest multisensoryczna, to znaczy działa na kilka zmysłów: wzrok, słuch i dotyk. Prawdopodobnie nie masz miejsca na małą fontannę w ogrodzie, ale rozważ pluskające poidełko dla ptaków na balkonie (ich śpiew będzie dodatkowym bonusem) lub akwarium, które będzie pięknie komponować się z zakątkiem zieleni. Obecność wody oczyszcza powietrze, pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność, koi nerwy i pozytywnie wpływa na drogi oddechowe, a nawet stan skóry.

Człowiek jest związany z naturą od początku swojego istnienia. Po fascynacji rozwojem techniki i technologii w XIX i XX wieku dziś na nowo odkrywamy, jak kluczowy jest ten związek dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy zbliżyć się do natury bez przeprowadzki na wieś czy głębokiej zmiany stylu życia.

pixel